Pop art i realizm w jednej dłoni. Recenzja twórczości Dominiki Foryt

popartforytPop art w stylu Roya Lichtensteina i realizm postaci niczym w obrazach Jeremy’ego Lipkinga – to w twórczości tych malarzy można dopatrywać się inspiracji lubelskiej artystki Dominiki Foryt.

Dominika to wulkan pomysłów. Plan nowego obrazu, rysunku potrafi obudzić ją w środku nocy – wtedy maluje, póki nie skończy. Od wczesnych lat dzieciństwa nie rozstaje się z farbami. Dzięki temu buduje swój własny, niepowtarzalny styl.

Prace Dominiki Foryt oscylują między pop artem a realizmem – jednak jest jeden wspólny mianownik jej twórczości. Artystka skupia się na portretach. „Od zawsze inspirują mnie ludzie. Ich różnorodność, różna mentalność, różny wygląd. Zwracam uwagę na ich miny, spojrzenia, zastanawiam się, o czym mogą myśleć i jaką historię niosą na barkach” – zdradza swoje fascynacje malarskie. Szczególnie bliskie są jej postaci kobiece. „Jest w nich coś fascynującego, czego nie umiem opisać, jednak to one są głównym tematem moich prac” – dodaje młoda malarka z Lublina.

Co ciekawe, Dominika umiejętnie łączy dwie tak różne od siebie formy. Jej twórczość to zarówno prace pełne precyzji, fotograficznej dokładności i jakości obrazu, jak i obrazy kreujące prostotę, a nawet świadome ignorowanie tradycji malarskich.

Jeremy Lipking to malarz, z którego obrazów Dominika czerpie swoje inspiracje. Amerykański twórca maluje z taką dokładnością, że obserwator ma wrażenie, iż widzi nie pracę malarską, a fotografię. Nie używa jaskrawych kolorów, barwy są chłodne. Jego postaci są najczęściej zamyślone, zapadły w sen lub znajdują się tyłem jakby razem z obserwatorem patrzyły gdzieś w ukrytą w obrazie dal. Zaznaczam to nie bez powodu, bo postaci kobiece, które stworzyła Dominika, mają tu wiele podobieństw.4

Barwy jej obrazów zawężają się do szarości, czerni i pastelowych kolorów. Tło jest czarne, jakby skrywało jakąś nieujawnioną tajemnicę. Jakby było częścią tego, co w swoim umyśle skrywają postaci namalowane przez artystkę. Zdaje się to potwierdzać masa intryg wokół słynnej Marilyn Monroe i jej niewyjaśniona śmierć, zdaje się to potwierdzać tragiczna postać Ofelii, i wreszcie zdaje się to potwierdzać kobieta siedząca do nas tyłem. To nie na jej twarz pada światło, lecz na plecy. Przed czym się chowa? O czym nie chce nam powiedzieć?

Innym rodzajem obrazów, które tworzy ręka Dominiki, to formy pop artowe. Przypominają prace znanego Amerykanina Roya Lichtensteina. Malował w stylu komiksowym. Odnajdował się również w rysowaniu postaci Disneyowskich. Jednak podobieństwo odnajdujemy w postaciach komiksowych, które powstają w najprostszym programie graficznym Paint. Obrazy przemycają humorystyczne treści, ale mające swoje drugie dno.

Dominika Foryt, zdolna malarka tworzy obrazy dla siebie i dla innych. Można złożyć zamówienie na obraz, można zostać właścicielem obrazów dostępnych w galerii na jej BLOGU.

Prace przedstawione w recenzji są autorstwa Dominiki Foryt.

O DOMINICE FORYT:

Człowiek-orkiestra – to idealne określenie dla 23-letniej lubelskiej artystki, Dominiki Foryt. Jest niezwykle zdolna, kreatywna, a przy tym pomaga ludziom w samorealizacji. „Uwielbiam rozwój osobisty, a malarstwo jest jednym ze sposobów” – tak absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka psychologii łączy dwie pasje. Trenerka, organizatorka i koordynatorka eventów, w tym Wyborów Miss Lubelszczyzny. Od dziecka również rysuje. Świetnie odnajduje się w formach pop artowych, humorystycznych, jak i w poważnych malarskich kompozycjach na wzór Jeremy’ego Lipkinga. Dominika Foryt chce nadal realizować swoje pasje. „Chcę być twórcą, który odnalazł swój styl i maluje to, co czuje. Chciałabym także wspierać młodych ludzi w rozwoju pasji, bo wiem, jak ważni są motywujący nauczyciele” – nie kryje młoda artystka.

Zobacz: „Im dalej, tym więcej możliwości”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: