Łódź: Wystawa Kajetana Wykurza otwiera nowy projekt ŁCK

_MG_7925Łódzkie Centrum Komiksu ruszyło z cyklem wystaw prezentujących dokonania twórców komiksu. Projekt otworzył w ostatnią sobotę  wernisaż wystawy prac Kajetana Wykurza.

Nie bez przyczyny mówi się, że Łódź jest polską stolicą komiksu – spotkania z rysownikami i scenarzystami, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, a od roku prężnie działające Łódzkie Centrum Komiksu. Dzięki temu artyści, którym bliskie są formy komiksowe, mogą promować swoją twórczość.

12 kwietnia rozpoczął się cykl wystaw twórców komiksu. Jak zapowiedział Adam Radoń, pomysłodawca ŁCK, co miesiąc przy Piotrkowskiej 28 prezentowane będą prace łódzkich artystów w ramach nowego projektu centrum. W sobotę otworzył go wernisaż wystawy prezentującej dotychczasowy dorobek łódzkiego komiksiarza Kajetana Wykurza.

Wysoką frekwencję docenili organizatorzy wystawy i sam komiksiarz: – Frekwencja bardzo miło mnie zaskoczyła. Przyszło naprawdę dużo osób. Cieszy mnie to tym bardziej, że wystawy są raczej kojarzone z tzw. sztuką wyższą, do której mało kto zalicza komiks.

Na kilku tablicach znalazły się plansze komiksów, które powstały w ciągu ostatnich siedmiu lat, a wśród nich : „Fotoalbum” (2008, II miejsce w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier), „Wstecz” (2010), „Problem” (2010), „Człowiek bez Szyi – Włókna Grozy” (2011), „Ostatni Eksperyment Doktora Frankensteina” (2011), „Zobaczyć Króla” (2012), „Traf” (2013, wyróżnienie w konkursie MFKiG) i „Portal – Krew i Mgła” (2014).

_MG_7973Wystawa prac na Piotrkowskiej 28 dostępna jest do 10 maja. – Wernisaż jest dla mnie formą promocji w środowisku nie tylko związanym z komiksem, ale takim, które interesuje się sztuką w jej szerokim znaczeniu – zaznacza Kajetan Wykurz. Komiksiarz z 10-letnim stażem uważa, że Łódzkie Centrum Kultury ma ogromny potencjał: – Zapowiadają się tu ciekawe imprezy, wystawy. Dla artystów to szansa promocji. To pierwsze takie centrum na skalę ogólnopolską. Mam nadzieję na dalszą współpracę z ŁCK.

Rysownik, ilustrator planuje zorganizować spotkanie poświęcone jego najnowszemu komiksowi „Portal” według scenariusza Maćka Andrysiaka. – „Portal” to z założenia trzytomowa historia z gatunku urban fantazy. Bohaterem pierwszego albumu jest strażnik portalu o imieniu Krew, który przedostaje się do naszego świata w poszukiwaniu zbiegów z krainy Ulthar. Mam nadzieję, że komiks będzie lekturą łatwą, lekką i przyjemną, ale dla wymagającego czytelnika – zdradza. Premiera komiksu planowana jest na październik tego roku.

Więcej o artyście:
kaj-man.blogspot.com
facebook.com/KajmanArts

Reklamy
Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: