18 lat blogosfery

blogosfW roku 1997 po raz pierwszy użyty został termin „blog” i powstał z połączenia dwóch słów „web” i „log”. Można więc powiedzieć, że blogosfera właśnie obchodzi swoją 18-tkę. I na tę okoliczność sięgnęłam do swojej pracy magisterskiej, którą poświęciłam tematyce wartościowania językowego w blogach. I choć praca pochodzi sprzed 6 lat, dziś znalazłam jeszcze kilka ciekawych i aktualnych wniosków. Poznajcie 10 prawd o blogosferze na jej 18 urodziny (ale uwaga – post jest niemalże naukowy) 🙂

1. Termin „blog” w polskich słownikach pojawił się po raz pierwszy dokładnie 10 lat temu i wtedy oznaczał on wyłącznie „elektroniczny pamiętnik”.

2. Niemal wszyscy błędnie odmieniają słowo „blog”: piszą bloga, zaglądają na bloga, mają bloga, nie mają bloga. Zadziwia mnie wręcz to, że kiedy używam prawidłowej deklinacji, „specjaliści w tej dziedzinie” próbują wmówić mi brak zasad odmiany 😉 A ja za dr. Mirosławem Bańko, kierownikiem Redakcji Słowników Języka Polskiego przy PWN, powtarzam: kogo? czego? (np. nie mam) blogu (nie bloga), kogo? co? (np. mam, piszę) blog (nie bloga). Oczywiście, wiem, że tym wnioskiem przyzwyczajeń nie zmienię. Pewnie i tak niedługo norma językowa w ramach tzw. uzusu językowego przesunie się i ten błąd językowy przestanie być już błędem.

3. Blog znalazł miejsce w teorii Trzeciego Miejsca Raya Oldenburga, amerykańskiego socjologa, profesora emerytowanego Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Pensacoli. Jego teoria mówi o tym, że obok domu i pracy istnieje przestrzeń, w której presja i przymus nie istnieją. To miejsce spokoju, w którym ludzie po prostu chcą przebywać. Trzecim światem stały się internetowe społeczności, światy wirtualne (gry, blogi, fora dyskusyjne, czaty), do których społeczne relacje i życie towarzyskie przeniosło się z tradycyjnych miejsc wypoczynku.

4. Termin „blog” stanowi podstawę 12 innych wyrazów, które tworzą rodzinę wyrazową. Ciekawa jestem, czy udałoby Ci się wymienić wszystkie te wyrazy 😉

5. „Gazeta Prawna” w 2013 roku napisała, że w Polsce istnieje 3 mln blogów, z czego aż ponad 90 procent to blogi martwe (kończące swoją karierę na jednym wpisie). Aktywnych byłoby więc około 100 tys. blogów.

6. Częściej blogują kobiety niż mężczyźni. Prawie połowa osób prowadzących blogi ma wykształcenie wyższe.

7. To w głównej mierze blogi kształtują język internetu. Choć blogi PISZEMY, używamy języka MÓWIONEGO.

8. „Język używany przez internautów odbiega znacznie od dotychczasowego kanonu polszczyzny publicznej, zawiera słownictwo bardzo potoczne, zwłaszcza wyraźnie nacechowane emocjonalnie (to przede wszystkim cecha języka blogów), swoiście tworzone neologizmy (niekonwencjonalne skróty, spolszczone anglicyzmy), oznacza się prostą składnią (nierozbudowane zdania pojedyncze, równoważniki zdań, wykrzyknienia). Zwykle nie przestrzega się tu reguł ortograficznych polszczyzny, zasadą jest stosowanie interpunkcji wyłącznie w funkcji znaków emocji.” (za A. Markowskim, „Polszczyzna przełomu XX i XXI wieku: charakterystyczne zjawiska, procesy i tendencje”).

9. To emocje, a nie zasady poprawnej polszczyzny, nadały kształt języka on-line.

10. To, jakiego języka używamy, pisząc blog, świadczy najczęściej o tym, jak chcemy być zaszufladkowani, jak chcemy być odbierani i jaka stylizacja jest nam najbliższa. Użytkownicy internetu lubią generalizować, kategoryzować, wprowadzać podziały. Dlaczego tak się dzieje? Stereotypy pozwalają na upraszczanie otaczającego świata, a język w sieci dąży do tego, aby w jak najprostszy i najszybszy sposób przekazywać sobie istotne informacje.

A więcej o stereotypach w języku on-line, o jego wartościowaniu, o tym, jak świat w wirtualnej rzeczywistości widzą kobiety, a jak mężczyźni, w kolejnym poście. Blogosferze życzę kolejnych lat intensywnego rozwoju, czasem tylko zastanawiam się, jak długo blogi pozostaną jeszcze na topie i co może skutecznie je zastąpić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: