Dlaczego nie mogę zalogować się na fanpage?

fanpejdzMark Zuckerberg co jakiś czas zaskakuje nas zmianami na swoim serwisie społecznościowym. Tym razem dotyczą one sposobu zarządzania fanpejdżami. Ich administratorom wcale nie jest do śmiechu, bo nie wiedzą, co jest właściwie grane, a informacji od Facebooka, jak na razie, żadnych.


Początkowo myślałam, że to ban (choć podstaw nie było), później, że chyba coś na Facebooku nie działa. Zapytałam drugiego administratora, czy nie zauważył zmian u siebie. Po kilku dniach zmiany dopadły również jego. Co jest grane? To jakiś żart? Czy z Facebookiem wszystko w porządku?

Obsługa serwisu milczy, a w zakładce „Pomoc społecznościowa” roi się od pytań typu:
– Dlaczego nie mogę przełączyć się między stroną a profilem?
– Mogę administrować stroną, ale nie mogę przełączyć się na jej profil, co zrobić?
– Jak przełączyć się na profil strony firmowej, od kilku dni nie mogę tego zrobić!
– Nie mogę przełączyć się z konta prywatnego na stronę którą zarządzam
– Jak przełączyć się z mojego konta na strony, którymi zarządzam?
– Nie mogę wejść na stronę główną strony którą zarządzam
– Dlaczego nie mogę się zalogować na stronę
… i masa innych. Ludzie pytają, Facebook milczy.

Skoro uderzyło to w tyle osób, wiedziałam już, że to żaden ban – zwłaszcza, że pozostali administratorzy konta, którym zarządzam, mieli do niego swobodny dostęp. Wreszcie usłyszałam: Facebook wprowadza zmiany w sposobie zarządzania fanpejdżami. Zaczęłam drążyć i oto, co ustaliłam.

1. Jedna z pytających, co jest grane, na Pomocy społecznościowej napisała:
„Nie mogę przełączyć się między moją stroną a profilem. Wcześniej, po wybraniu mojej strony z górnego prawego menu, zdjęcie profilowe podmieniało się na zdjęcie ze strony i jednocześnie nazwa konta profilowego zmieniała się na nazwę strony. Obecnie to się nie dzieje.”

Otóż: po kliknięciu na strzałkę w prawym górnym rogu na Twoim koncie prywatnym rozwija się lista. Pojawiają się „Twoje strony”.

Jeśli obsługujesz więcej niż trzy fanpejdże, możesz kliknąć na „Zobacz więcej…” – tam pojawia się pełna lista fanpejdży. Do niedawna obok nich widniały opcje „Logowanie”. Teraz ich nie ma. Należy po prostu kliknąć na wybrany fanpejdż.

Jeśli masz trzy lub mniej fanpejdży, po kliknięciu w strzałkę w prawym górnym rogu na Twoim prywatnym koncie, rozwija się ich lista. Po kliknięciu na dany fanpejdż, przechodziłeś z prywatnego konta na ten wybrany. Proste…

Już samo to, że, by się dostać do fanpejdża, musiałeś się logować na prywatny profil, poniekąd osobiście Cie z nim łączyło. Bo przecież nie ma tu takiej funkcji, jak np. na Twitterze, że jeśli prowadzisz swój profil, masz osobne hasło i login. Teraz Facebook jakby „wymieszał” prywatne konto z fanpejdżem. Skutek tego jest taki, że czasem nie wiadomo, czy powiadomienie dotyczy Twojego prywatnego konta, czy fanpejdża, a jeśli fanpejdża, to… którego?

Zaniepokojona facebookowiczka, którą już cytowałam, pisze dalej: „Dodatkowym problemem, który z tego wynika, to powiadomienia. Są pomieszane. W jednym feedzie dostaje powiadomienia ze swojej strony oraz z profilu, co jest bardzo męczące w zarządzaniu.” No właśnie… Jak to zostanie rozwiązane? Tego nie wie nikt, z wyjątkiem tych, którzy pracują nad „unowocześnieniem” Facebooka.

Ciekawostką jest, że chcąc przejść na fanpejdż, pozostajesz cały czas na swoim koncie prywatnym, z tym tylko wyjątkiem, że rozwija Ci się lista zakładek fanpejdżowych (pozioma, na białym tle, u górze). Są to  kolejno: Strona, Wiadomości, Powiadomienia, Statystyki, Narzędzia do publikowania. Dzięki temu poruszasz się po fanpejdżu tak, jak dotychczas.

Zakładka „Strona” – jesteś kierowany na swój fanpejdż, swoje posty. Tutaj nimi zarządzasz.

Zakładka „Wiadomości” – tu odpowiadasz na wiadomości, które przyszły na fanpejdż. Mam tylko problem z ustaleniem, jak odezwać się do osoby jako pierwsza. Wiadomo, że wszystko zależy od ustawień prywatności, ale jak jako fanpejdż zrobić pierwszy krok w komunikacji z kontem prywatnym, które nie zastrzegło sobie kontaktu od fanpejdży? Jeśli masz rozwiązanie, chętnie je poznam…

Zakładka „Powiadomienia” – i tu mamy kolejno po lewej stronie: „Wszystkie”, „Polubienia”, „Komentarze”, „Udostępnienia”, „Inne”. Dodatkowo poniżej: „Aktywność”, „Prośby”, a także „Zaproś znajomych do polubienia tej strony”, „Promuj stronę” i „Udostępnij stronę”.

Zakładka „Statystyki” – tu mamy dane do podglądu: „Podsumowanie”, „Polubienia”, „Zasięg”, „Wyświetlenia strony”, „Działania na stronie”, „Posty”, „Filmy” i „Osoby”.

Zakładka „Narzędzia do publikowania”:
„Posty” – tu do wyboru „Opublikowane posty”, „Zaplanowane posty”, „Wersje robocze” i „Wygasające posty”,
„Filmy” – tu „Biblioteka filmów”
„Formularze reklam” – tu poniżej „Biblioteka formularzy” – to opcja dla funkcji płatnych na Facebooku.

Co z komentarzami i wiadomościami?

Kiedy piszemy je z profilu osobistego, a kiedy z fanpage? Mimo że widzimy swoje zdjęcie po kliknięciu na nasz fanpejdż, z reguły redagujemy je z poziomu fanpejdża. Nie mniej zawsze należy sprawdzić ikonkę zdjęcia profilowego, czy aby na pewno piszemy  jako fanpejdż – i dotyczy to zarówno wiadomości, komentarzy, jak i postów.

Aktualności ze stron

No właśnie… jak zobaczyć aktualności ze stron, które polajkowaliśmy jako fanpejdż? Klikamy w „Strona” – pojawia nam się nasza tablica z paskiem informacji po lewej stronie. Mamy kolejno: „Wskaźnik odpowiedzi”, „Polubienia”, Zasięg”, „Wyświetl aktualności ze stron”, „Promuj post” i „Zaproś znajomych”. Nas interesuje „Wyświetl aktualności”.

Jak polubić inny fanpejdż w imieniu naszego?

Przechodzimy na interesującą nas stronę. Tam przy funkcji „Wiadomość” klikamy w trzy kropki. Rozwija nam się kilka możliwości, w tym „Polub w imieniu swojej strony”. Jeśli obsługujesz kilka fanpejdży, wyświetli Ci się lista. Klikasz w interesujący Cię fanpejdż i gotowe.

Trochę skomplikowali nam życie, prawda? Pewnie to kwestia czasu i przyzwyczajenia, ale osobiście wolałam jednak jasny podział na prywatny profil i fanpejdż. A jakie jest Wasze zdanie?

Reklamy
Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: